2018 - 60 Film Challenge Film Önerileri

2018'e Veda Erken başlıklı yazımda 2018'de 60 film izleme hedefimin olduğunu ve bu hedefi neredeyse başarı ile tamamladığımı (zira henüz bitmedi ve yıl da bitmedi yani) söylemiştim. Bu filmler arasında 'Ya ben bunu nasıl daha önce izlememişim!' dediğim bir sürü film olduğundan aralarından derleyip sizinle paylaşmak boynumun borcu oldu sanırım.

The Invisible Guest

( Gizem/Suç)

Konu: Adrian Doria varlıklı ve başarılı bir iş adamıdır. Bir dağ otelinde fotoğrafçı sevgilisinin cesedi ile kilitli odada olduğu için polis tarafından tutuklanmıştır.Adrian sevgilisini öldürmediğini iddia etmektedir. Bu işin içinden çıkabilmek için uzman deneyimli bir avukat olan Virginia Goodman' dan yardım alır. Goodman ile olayı çözmeye çalışırlarken Adrian'ın sakladığı bir sır ortaya çıkacaktır.

Bu senenin ilk izlediğim filmlerinden biriydi yakın zamanda tekrar izleme fırsatı buldum. Film tek bir odada geçiyor, olaylar flash back şeklinde anlatılıyor. Böylece gerçekten izleyiciyi yormadığını düşünüyorum. Filmin sonu beni gayet tatmin etti.

Baby Driver (Tam Gaz)

(Gerilim/Suç)

Konu: Baby genç olmasına rağmen deneyimli bir sürücüdür. Küçükken karıştığı bir olay sonucunda varlıklı bir adama yüklü miktarda borcu olduğundan banka soygunlarının ardından kaçış için sürücülük yapmaktadır. İşler ters gitmeye başladığı zaman Baby kendi için seçimler yapmak zorunda kalır.


Gerçekten çok hareketli ve aksiyonu bol bir film. Kafa dinlendirmek için bir film arıyorsanız kesinlikle bu Baby Driver olamaz. Bu arada filmin müzikleri inanılmaz.


Zodiac 

(Gerilim/Suç)

Konusu: San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli mesajları ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya ant içmiş dört kişi filmin esas karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir. (Beyazperde)
Filmin sonunun beni tatmin etmediğini hatırlıyorum fakat tam emin değilim. Zira izleyeli uzun süre oldu. Bu filmi izlemek istememin sebebi açıkçası kadronun bana tanıdık olmasıydı. (Robert Downey Jr. Ve Mark Ruffalo kalp kalp) Fakat beğenilen bir film olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Transcendence (Evrim)

(Gizem/Gerilim)

Konusu: Dr. Will Caster, büyük buluşlar yapmış, şimdilerde ise bir önemli yapay zeka projesini yürüten bir bilimadamıdır ve bu nedenle teknoloji karşıtı birtakım radikal grupların tepkisini çekmektedir. Nihayetinde bu kişilerin istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. Kendisi gibi bilim adamı olan eşi Evelyn, Will'in beynini gelişmiş bir süperbilgisayara entegre eder. Will'in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. Dahası Will, bağlı olduğu bilgisayardan internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan terörist tehlikeye karşı uyarmaya başlar. Fakat terörist grup Will'in hala hayatta olduğunu fark edince, super-bilgisayarı yok etmek için harekete geçerler... (Beyazperde)


Teknoloji ilerledikçe kafamızda oluşan sorulardan birine cevap vermeye odaklanmış bir film. Gerçekten çok beğendim fakat sonu beni biraz üzdü.

Murder on The Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet)

(Dram/Gizem)


Konusu: 1930'lu yıllarda İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Şark Ekspresi'nde bir cinayet işlenir. Amerikalı bir milyoner trende ölü bulunur.Trende çok sayıdaki yolcu arasında ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot da vardır.Trenin kara saplanıp durması, Poirot'a yerel yetkililer duruma el koymadan önce cinayeti çözmesi için birkaç saat zaman verecektir.


Aynı isimli romandan uyarlanan filmin sonu gerçekten süprizli bütün Agatha romanları gibi. Poirot'u çok iyi benzetmişler diye düşünüyorum açıkçası.

Pulp Fiction (Ucuz Roman)

(Dram/Suç)

Konusu: Ucuz Roman'da Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir. (beyazperde)


Three Billboards Outside Ebbing Missouri (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri)

 (Dram/Suç)

Konusu: Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri, kızının cinayetini aydınlatmak isteyen bir anneyi temel alıyor. Kızının cinayet davasında bir suçlu bulunmadan aylar geçtikten sonra, Mildred Hayes cesur bir hamle yapar. Kentin saygıdeğer polis şefi William Willoughby'ye yöneltilen tartışmalı bir mesajla kentin ücra bir yolunda üç adet billboard kiralar. Şiddet eğilimli, çocuksu bir annenin çocuğu olan, şefin sağ kolu Dixon'ın adı olaya karıştığında, acılı anne ile güvenlik güçleri arasındaki savaş daha da şiddetlenecektir. (Beyazperde)

Molly's Game 

(Dram/Suç)

Konusu: Olimpiyatta aldığı başarısızlıktan sonra kayak sporunu bırakıp Hollywood’un elit insanları için sekiz yıl boyunca yüksek bahisli poker oyunları organize eden Molly Bloom isimli bir kadının öyküsünün anlatıldığı biyografik film. (Beyazperde)


Bu sene epey epey biyografik filmlere merak saldım ve gerçekten bu film ayrı bir harikaydı. Sonu olsun, gidişatı olsun. Kesinlikle tavsiye edebilirim!

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala)

(Dram/Suç)


Konusu: Sıkıysa Yakala, bir ajan ile bir suçlunun arasındaki kedi-fare oyununu konu ediyor. FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenmektedirler; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI'ı peşinden koşturmaktadır. Bu ya bir kedi-fare oyunudur ya da sadece farenin oyunudur.


Avengers Infinity War (Avengers: Sonsuzluk Savaşı)

(Fantastik/Bilim Kurgu)

Konusu: Avengers: Sonsuzluk Savaşı, dünyanın gördüğü en büyük tehdite karşı güçlerini birleştirmek zorunda olan kahramanların verdikleri mücadeleyi konu ediyor. Kaptan Amerika ve Iron Man'in arasında yaşanan olayların ardından bölünen kahramanlarımız, birbirlerinden uzaklara savrulurlar. Hepsi kendi yandaşlarıyla dünyayı korumaya çalışmaktadır. Ancak dünyanın kaderi bir kez daha tehlikeye girer. Sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşen Thanos, dünyanın gördüğü en büyük tehdittir. İnsanlığın kaderi bir kez daha, insanlık için savaşmaya ant içmiş kahramanlarımız elindedir.
Şimdi laf arasında bir yakınacağım. Arada bazı bloglarda bu süper kahraman filmlerinin çıkmasından, yaygınlaşmasından yakınanları görüyorum. Şimdi zaten sinemaya giden biri 10 senedir devam eden, her filmi birbirine bağlı olan bir sinematik evrenin yeni filmini görmeye gitmez bence. Gitmemeli yani. Bu filmler daha çok çizgi roman hayranlarına oynuyor ve genel olarak talep görüyor.


Herneyse ben bu yazıyı yazarken Avengers: Endgame'in fragmanı çıktı. Durun ağlamıyorum...

Upgrade

(Gerilim/Fantastik)

Konusu: Eşiyle birlikteyken acımasızca saldırıya uğrayan Grey Trace, karısını saldırıda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder muciten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace'in bedenine STEM olarak adlandırılan yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden kişilerden intikam almak için yola koyulur...


Yukarıdaki filmlerden birine benziyor yine. Gelişen teknolojinin insan kafasında yarattığı sorulardan başka birini cevaplamış bu film. Yine sonu beni bir miktar üzdü. Fakat izlemeye değer diye düşünüyorum.

Searching (Kayıp Aranıyor)

(Dram/Gerilim)

Konusu: Kayıp Aranıyor, kaybolan kızını bulmak için bilgisayar üzerinden araştırmaya başlayan bir babanın yaşadıklarını konu ediyor. David Kim’in 16 yaşındaki kızı kaybolunca, yerel soruşturma açılıp davaya dedektif atanmıştır. Dedektiflerin araştırmaya başlamasından 37 saat sonra David kimsenin bakmadığı bir yeri araştırmaya karar verir. Bütün sırların saklandığı yer kızının bilgisayarıdır. Kızının bilgisayarı kurcalayan çaresiz baba, kızının kişisel dünyasına da giriş yapar. Bilmediği sırlarla karşılaşan adam, tamamen yok olmadan önce kızını bulmak için onun geride bıraktığı dijital ipuçlarını takip etmelidir...


Tek kelime ile izlemelisiniz. Çünkü filmin ilerleyişini sadece bilgisayar üstünden izleyebiliyorsunuz. Okuduğuma göre filmin çekimleri 18 gün sürmüş. Tamamlanması ise 2 yıl!


The Spy Who Dumped Me (Beni Satan Casus)

(Aksiyon/Macera)


Konusu: 30'lu yaşlarında olan Audrey ve Morgan, birbirlerinin en yakın arkadaşıdır. Los Angeles'ta sürdürdükleri hayat, sakin olsa da ikisini de tatmin etmemektedir. Öne çıkan hiçbir noktası olmayan sıradan hayatları, Audrey'in eski sevgilisinin bir anda evlerine gelmesiyle karışır. Peşinde ölümcül suikastçılar olan bu adam, iki kadının hayatını altüst eder. Eski sevgilisinin ajan olduğunu öğrenen Audrey ve ona yoldaşlık etmeye kararlı olan Morgan, kendilerini bile şaşırtarak maceraya atılırlar. Avrupa boyunca peşlerindeki suikastçılardan kaçan ekip, bu süreçte dünyayı kurtaracak bir plan yapmak zorundadır. Uluslararası bir komploya karışan ikilinin her şeyi çözmek için zamanı bir hayli kısıtlıdır...'Bir şeyler izleyeyim kafam dağılsın.' modundaysanız gerçekten size hitap edebilecek bir film. Bol bol koşturmalı, patlatmalı bir aksiyon filmi.

The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer)

(Dram/Komedi-drama)Konusu: New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Güçlü ve sofistike bir kadın olan Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly'nin ikinci asistanı olarak çalışmaya başlar. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanır. Ancak bu durumun da bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir.


Bu listede yanan şöminenin karşısında, panduflar ve pijamalar giyilmiş bir yorgana sarılmış şekilde sevdiklerinizle izlenebilecek iki film olduğunu düşünüyorum. Ve şeytan marka giyer bu filmlerden birisi.

Tag (Yakalandın)

(Komedi)Konusu: 5 yakın arkadaşın 30 yıldır sürdürdükleri bir oyun, artık şaşmaz bir gelenek haline gelmiştir. Her yılın Mayıs ayında ebelemece oynayan bu 5 koca adamın oyun zamanı, bu kez aralarındaki en oyuncunun, Jerry'nin (Jeremy Renner) düğün zamanına denk gelmiştir. Hiçbir sezonu 'ebe' olarak kapatmamayı başaran Jerry, evlendikten sonra bir daha bu oyuna katılmayacağını açıklayınca, geri kalan dörtlü, onun yenilgisiz bir şekilde ayrılmasına engel olmak için her şeyi denemeye karar verir. Elbette Jerry de bu mücadeleye hazırlıklıdır. (sinemalar)


Yakalandın da sevdiklerinizle izleyebileceğiniz filmlerden ikincisi. Gerçek bir hikayeden uyarlandığını sonundaki videolardan öğrendim. Gerçekten çok eğlenebileceğiniz bir film.
I,Tonya (Ben, Tonya)

(Dram/Spor)
Konusu: Tonya Harding buz patenine gönül vermiş ve hırslı bir sporcudur. Buz pateni sporunda giderek yükselen Tonya, memnun edilmesi zor annesi, eski eşi Jeff Gillooly ile dengesiz ilişkileri ve hep daha iyi olmak adına kendini zorlaması gibi gerekçelerle stres içindedir. İki defa Olimpiyat ve iki defa da Skate America Champion ödülünü kazanan Tonya, eski eşinin de yardımıyla 1994 yılında ABD Şampiyonası öncesinde aynı dalda yarıştığı sporcu Nancy Kerrigan'ı sakatlaması için birini tutar. Ancak komplonun ortaya çıkması ile birlikte ödeyeceği bedeller Tonya için bir hayli zorlu olacaktır... (Beyazperde)

The Dressmaker

(Dram/Gerilim)


Konusu: Dungatar adında kırsal kesimdeki bir kasabada doğup büyüyen Myrtle 'Tilly' Dunnage (Kate Winslet), hakkındaki cinayet suçlamaları nedeniyle genç yaşta annesini ve doğduğu toprakları geride bırakmak zorunda kalmıştır. Çok uzun yıllar sonra hasta annesine bakmak için geri döndüğünde ise Tilly çok farklı bir insandır: Güzel giyinmeyi bilen, korkusuz, kendinden emin bir kadındır artık. Avrupa'nın moda başkentlerinde gördüğü eğitim sonunda çok iyi bir terzi olmuştur. Kısa süre içinde kasabanın kadınlarını tamamen baştan yaratır kıyafetleriyle. Ancak tek niyeti insanlara giyinmeyi öğretmek değil, ona iftira edenlerden de intikamını kendi bildiği şekilde almaktır.


İşte bu kadar Dünyalılar! Aranızdan izlediğiniz var mı, hangilerini izlemeyi düşünürdünüz benimle paylaşmayı unutmayın!

32 yorum:

 1. Film izlemek istediğimde bakacağım bir liste olmuş. Teşekkürler 🙏

  YanıtlayınSil
 2. 3 filim dışında diğerlerini izlememişim:) Doli dolu bir liste olmuş canim.
  Kalemine saglik♥️

  YanıtlayınSil
 3. İlgimi çeken birçok film oldu, listeyi kayıt edeceğim kesinlikle. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım aralarında hoşunuza gidecek filmler çıkar :)

   Sil
 4. ben bu sene daha cok anime izlemek istiyorum .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende bende bende. Gerçekten bu seneye bir de anime hedefi koyacağım. Animeler ile ilgili de çok yazım var :)

   Sil
 5. Selam. Çoğunu izledim hemde keyifle ve enleri arasına giren filmlerden.
  Emeğine sağlık İyi akşamlar. 😊

  YanıtlayınSil
 6. Tam anlamıyla rehber olacak bir yazı .Büyük emekle hazırlanmış.Faydalanacağım kesin.Teşekkürler

  YanıtlayınSil
 7. Şahane bir liste olmuş dönüp dönüp bakılacak olan
  Emeğine sağlık

  YanıtlayınSil
 8. Bu benim için çok çok çokk iyi oldu! 2019 a ben de böyle bir challenge ile başlamak istiyorum, yoksa izlemediğim onca efsane film erteleye erteleye kalacak... ılham oldu vallahi, teşekkür ederimm. Burdan da film seçeceğim❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her ay 5 film gerçekten fazla değil. Cuma ya da pazar'ı film gecesi olarak yapabilirsin. Vize zamanından sonraki hafta da film maratonu yaparak gerçekten yetişiyor. :D

   Sil
 9. Yemin ederim zevkten dört köşe oldu ponçik ruhum yazını okurken sevgili yalnızamaözgürr bayılıyorumm film yorumlaması yapan,tavsiyeler veren bloglara alayınız film dizi önerisi yapsın bende okuyayım😍Stoklarımda bitmek üzere zaten süper filmler buldum mesela jonhny deep’in Evrim adında bir filmi oldugunu an itibariyle öğrendim.Jet hızıyla açıp izleyeceğim şimdi😎😁
  Emeğine saglık vallahi🙏🏻💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yaaaa Büşra Abla sen istersin de ben yazmaz mıyım? Gerçekten bu yorumdan sonra okuduğum filmler arasından beğendiklerimi kesinlikle yazacağım. Johnny Deep'in turist adlı bir filmi var izledin mi? Gerçekten hoş bir film :D

   Sil
 10. Dolu dolu bir içerik olmuş. İçinde izleyip sevdiklerim, izlemeyi düşündüklerim var. Eline sağlık.

  YanıtlayınSil
 11. i tonya mükemmel bir film, harika fimler önermişsinn

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten harikaydı. Özellikle bazı sanat dallarında tek gerekenin başarı ve yetenek olmadığını anlatmaları ilgimi epey cezbetti.

   Sil
 12. Birer birer izlemek lazım:) Teşekkürler bu bilgilendirici yazı için...

  YanıtlayınSil
 13. çoğunu izledim ama zodiac benim için efsanedr

  YanıtlayınSil
 14. 60 film mi? Ben 6 tane zor izledim neredeyse. Bu listeyi de not alıyorum. Ara ara izleyeceğim.Teşekkürler ve tebrikler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Geçen senenin sonunda bende bunun farkına varıp biraz üzüldüğümden ötürü bu sene hedefler koymuştum. :D

   Sil
 15. Dolu dolu bir liste olmuş gerçekten, daha yılın bitmesine 15 gün var dersek bir kaç film daha listen artar diye düşünüyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diğerlerini bitiremedim bari bunu 60'a tamamlayayım diye düşünüyorum.

   Sil
 16. Merhaba tekrar ziyarete geldim, beklerim:)

  YanıtlayınSil